Część 3. Śnieżka Barwy Natury - film instruktażowy malowanie ścian farbą lateksową
1. Szpachlowanie ścian
Gdy ściany są przygotowane – możemy przystąpić do gruntowania wszystkich ścian
2. Gruntowanie
Po wykonaniu spoinowania płyt gipsowo-kartonowych do pomalowania mamy dwojakiego rodzaju powierzchnie - jedna z nich to spoina płyty wykonana ze szpachli, której głównym składnikiem jest gips. Gips jest materiałem mocno chłonącym wodę - w tych miejscach, na spoinach farba wysycha znacznie szybciej. Wyszlifowana szpachlówka jest także znacznie bardziej gładka od widocznej po obu stronach spoiny szorstkiej i zielonej powierzchni płyty gipsowo-kartonowej. Zwykłe farby nawierzchniowe wprawdzie pokryją takie powierzchnie, ale nie zamaskują dostatecznie różnic w szorstkości powierzchni. Żeby dokładnie ujednorodnić powierzchnię należy zastosować specjalnie opracowaną do tego celu farbę. Taką farbą jest podkładowa farba emulsyjna ŚNIEŻKA GRUNT. Jej skład został specjalnie dobrany w taki sposób, aby farba nakładała się jedną grubą warstwą i czyniła powierzchnie płyt gipsowo-kartonowych jednorodnymi. Na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, gdzie płyty gipsowo-kartonowe stosuje się od wielu już lat, takie farby określa się mianem Primer (czyt. prajmer). Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA była pierwszym w Polsce producentem takiej właśnie farby. Grunt Śnieżki jest produkowanay w oparciu o żywicę lateksową.
3. Malowanie sufitu
Po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do dwukrotnego pomalowania sufitu farbą akrylowa lub lateksową (drugą warstwę nanosimy po wyschnięciu pierwszej tj. po ok 2-4 godzin). Sufit zaczynamy malować od strony okna do wnętrza pokoju, zgodnie z kierunkiem padania światła. Na tak wymalowanym suficie nie będzie widać smug.
4. Malowanie trudno dostępnych miejsc
Malowanie ścian zaczynamy od trudno dostępnych miejsc (np. okolice grzejników, gniazdka i żyrandorów, okien i drzwi) i narozników. Powierzchnie te najlepiej malować pędzlem lub cienkim wałkiem.
5. Malowanie pierwszej warstwy
Następnie przystępujemy do malowania wałkiem dużych powierzchni ścian, farbę akrylową lub lateksową nakładamy wałkiem, pędzlem lub przez natrysk hydrodynamiczny
6. Malowanie drugiej warstwy
Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby (2-4 godziny) nakładamy drugą warstwę
Kilka przydatnych wskazówek dotyczących malowania:
- Malowanie ścian zaczynamy od trudno dostępnych miejsc (np. okolice grzejników) i narożników. Powierzchnie te najlepiej malować pędzlem lub cienkim małym wałkiem
- Duże powierzchnie ścian malujemy wałkiem (18-25cm) rozprowadzając farbę ruchami pionowymi w kierunkach góra – dół a następnie prawo – lewo. Malowanie każdego fragmentu kończymy ruchami wałka zawsze w tym samym kierunku.
- Kolejne malowane fragmenty łączyć „mokro na mokro”
- Malując jedną powierzchnię, np. ścianę, nie powinniśmy wykonywać przerw w pracy, ani poprawek na półsuchej powłoce.
- Farbę na wałek nabieramy obficie i rozprowadzamy na podłożu starannie i równomiernie. Ważne jest aby nie malować „suchym wałkiem”
- Przy intensywnych kolorach nie wykonujemy miejscowych poprawek po wyschnięciu powłoki farby, lecz malujemy całą ścianę
- Prowadzenie wałka po malowanej powierzchni powinno być lekkie – bez dociskania go do podłoża.
- Podczas prac malarskich nie dopuszczać by w malowanym pomieszczeniu powstawały przeciągi.